Nuh'un Gemisi'nin izinde

Nuh'un Gemisi'nin izinde
Doğubayazıt İnanç Turizmini Araştırma ve Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen VII. Uluslararası Konferans, büyük bir ilgiyle karşılandı.

Doğubayazıt İnanç Turizmini Araştırma ve Geliştirme Derneği tarafından düzenlenen VII. Uluslararası Konferans, büyük bir ilgiyle karşılandı. Konferans, Hz. Nuh’un Gemisi’nin kadim ve gizem dolu hikâyesini kültürel miras kapsamında incelemek ve araştırmak amacıyla gerçekleştirildi.

Büyük Tufan ve Nuh’un Gemisi, yaklaşık 5.000 yıllık geçmişiyle insanoğlunun merakını cezbetmeye devam ediyor. Bu hikâyenin izini sürmek için asırlardır insanlar, Geminin oturduğu yerin ve Tufan’ın izlerini arıyorlar. Yaygın kanaat, Nuh’un Gemisi’nin Ağrı Dağı’na oturduğu yönündedir. Ağrı Dağı, bu mitolojik öğelerle cazip bir tırmanış rotası olmasının yanı sıra, bilimsel ve kültürel merakla da araştırmaların odak noktasıdır.

ter.jpeg

Doğubayazıt İnanç Turizmini Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Ahmet Ertuğrul Karaköse Haber’e yaptığı açıklamada yurt içi ve yurt dışından konuya ilgi duyan kişi ve kuruluşlarla birlikte, Ağrı Dağı’nın ve bölgenin kültür ve turizm değerlerinin tanıtılmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını söyledi. Özellikle Nuh’un Gemisi Müzesi’nin bulunduğu Hong Kong’da ve diğer ülkelerde düzenlenen sempozyumlar, sergiler ve çalıştaylarla, bu kadim hikayenin izini sürmeye devam ettiklerini belirten Ahmet Ertuğrul “Bu bağlamda, 2022 Mayıs’ında Ağrı Doğubayazıt’ta gerçekleştirdiğimiz “Büyük Tufanın Ağrı Dağındaki Arkeolojik İzleri” sempozyumunda, 15 farklı ülkeden akademisyenler ve uzmanlar katılım sağladı. “Dağ ve Destan Arkeolojisi” konulu sunumlar, bilimsel çalışmalar için yeni perspektifler sundu. Ayrıca, halk kültürünün ses bayrağı olan aşıkların ve dengbejlerin anlatıları da, Büyük Tufan ve Nuh’un Gemisi’nin izlerini sürmek açısından önemli bilgiler sundu” dedi.

Uluslararası İşbirlikleri ve Gelecek Planları

Ağrı Dağı ve Nuhun Gemisinin tanıtımı için bu tarz çalışmaların devam edeceğini belirten Doğubayazıt İnanç Turizmini Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Ahmet Ertuğrul “2023 yılında Gürcistan’ın başkenti Tiflis’teki Teknik Üniversitenin ev sahipliğinde, Iğdır Üniversitesi ve ABD’den bir üniversite ile işbirliği yaparak düzenlediğimiz “Uluslararası Nuh Tufanı'nın Aras ve Kura Havzasındaki Arkeolojik İzleri” sempozyumu, büyük ilgi gördü. Aynı yıl, Ankara’da Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde gerçekleştirilen “Uluslararası Nuh Tufanı'nın Anadolu’daki Arkeolojik İzleri” sempozyumu da aynı anlayış ve maksatlarla düzenlendi ve büyük beğeni topladı.

Bu kapsamda, Hong Kong Nuh’un Gemisi Müzesi Başkanlığı, Gürcistan Teknik Üniversitesi, Iğdır Üniversitesi ve Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğü işbirliğiyle, “VII. Uluslararası Nuh Tufanı'nın Ağrı Dağı ve Iğdır Ovasındaki Arkeolojik ve Etnografik İzleri Konferansı”nı düzenliyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak:Çetin Baydar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.