• Haberler
  • Ağrı
  • Ağrılılar 2027'de Ne Kadar MTV Ödeyecek? Araç Sahiplerine Büyük Zam Geliyor!

Ağrılılar 2027'de Ne Kadar MTV Ödeyecek? Araç Sahiplerine Büyük Zam Geliyor!

Ağrı'da 2027 MTV ücretleri ne kadar olacak? Yüzde 27,83 zam hesabıyla otomobil, motosiklet, minibüs ve kamyonetlerin yeni vergi tutarları haberimizde.

WhatsApp

AĞRI KARAKÖSE HABER WhatsApp Kanalını Takip Et

En güncel haberler için bizi WhatsApp kanalımızdan takip edin!

WhatsApp TAKİP ET

Haberin Özeti

  • • Ağrı'da otomobil, motosiklet, minibüs ve ticari araç sahiplerini yakından ilgilendiren 2027 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) hesaplamaları ortaya çıktı.
  • • Yeniden değerleme oranının yüzde 27,83 olarak belirlenmesiyle birlikte araç sahiplerinin yeni yılda ödeyeceği vergi tutarları da şekillenmeye başladı.
  • • 1.3 motor otomobillerde yıllık MTV'nin 7 bin 350 TL'ye, 1.6 motor bazı araçlarda ise 15 bin 375 TL'ye kadar yükselmesi bekleniyor.
  • • Peki, Ağrılı araç sahipleri 2027'de ne kadar MTV ödeyecek? İşte motor hacmine ve araç yaşına göre yeni vergi hesaplamaları.

Ağrı'da araç sahiplerini yakından ilgilendiren 2027 yılı Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarları gündeme geldi. Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) 3 Kasım 2026 tarihinde açıkladığı ekim ayı Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) verileriyle birlikte yeniden değerleme oranı yüzde 27,83 olarak hesaplandı.

Bu oranın Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne aynen uygulanması halinde 2027 yılında otomobil, motosiklet, minibüs, kamyonet ve diğer motorlu taşıtların vergi tutarlarında artış yaşanacak.

Ağrı Merkez başta olmak üzere Doğubayazıt, Patnos, Eleşkirt, Diyadin, Tutak, Taşlıçay ve Hamur ilçelerinde araç sahibi olan vatandaşlar, yeni yılda ne kadar MTV ödeyeceklerini araştırmaya başladı.

Ağrı'da 2027 MTV zammı yüzde kaç olacak?

2027 yılında vergi ve harçların hesaplanmasında esas alınacak yeniden değerleme oranı yüzde 27,83 olarak belirlendi.

Ancak bu oran, Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne uygulanacak artışın kesinleştiği anlamına gelmiyor. Cumhurbaşkanının kanunda belirtilen sınırlar içerisinde MTV artış oranını değiştirme yetkisi bulunuyor.

Dolayısıyla yeni yılda uygulanacak kesin vergi tutarları, ilgili resmî düzenlemelerin yayımlanmasının ardından netleşecek.

2027 MTV ücretleri ne kadar olacak? İşte yeni tablo

Yüzde 27,83'lük yeniden değerleme oranına göre 1-3 yaş grubundaki otomobiller için hesaplanan örnek yıllık MTV tutarları şöyle:

Motor hacmi2026 MTV2027 tahmini MTV
1300 cc ve altı – düşük değer grubu5.750 TL7.350 TL
1300 cc ve altı – orta değer grubu6.319 TL8.077 TL
1300 cc ve altı – yüksek değer grubu6.902 TL8.822 TL
1301–1600 cc – düşük değer grubu10.016 TL12.803 TL
1301–1600 cc – orta değer grubu11.023 TL14.090 TL
1301–1600 cc – yüksek değer grubu12.028 TL15.375 TL
1601–1800 cc – düşük değer grubu19.472 TL24.891 TL
1601–1800 cc – yüksek değer grubu21.251 TL27.165 TL
1801–2000 cc – düşük değer grubu30.679 TL39.216 TL
1801–2000 cc – yüksek değer grubu33.474 TL42.789 TL

Tablodaki tutarlar 1-3 yaş grubundaki, 2018 ve sonrasında tescil edilen otomobiller için örnek değer gruplarını göstermektedir. 2027 rakamları tahminidir.

Ağrı'da 1.3 motor araç sahipleri ne kadar MTV ödeyecek?

Ağrı'da özellikle düşük motor hacimli otomobil kullanan vatandaşlar, 2027 yılında ödeyecekleri vergi tutarlarını merak ediyor.

Yapılan hesaplamalara göre 1300 cc ve altındaki, 1-3 yaş grubunda ve düşük taşıt değeri kategorisinde bulunan bir otomobilin yıllık MTV'si 2026 yılındaki 5 bin 750 TL'den yaklaşık 7 bin 350 TL'ye yükselebilecek.

Böylece bu kategorideki araç sahiplerinin yıllık vergi yükü yaklaşık 1.600 TL artabilecek.

Ancak aracın yaşı, tescil tarihi ve tabi olduğu taşıt değeri kategorisi vergi tutarını değiştirebiliyor.

Ağrı'da 1.6 motor araçların MTV'si 15 bin TL'yi aşabilir

Ağrı'da 1301–1600 cc motor hacmine sahip otomobil kullanan vatandaşlar için de yeni yılda önemli bir artış bekleniyor.

Yüzde 27,83'lük yeniden değerleme oranının uygulanması durumunda, 1-3 yaş grubundaki ve yüksek taşıt değeri kategorisindeki otomobillerin yıllık MTV'sinin 12 bin 28 TL'den yaklaşık 15 bin 375 TL'ye çıkması hesaplanıyor.

Bu da yıllık yaklaşık 3 bin 347 TL'lik artış anlamına geliyor.

Aynı motor hacmindeki daha yaşlı veya farklı taşıt değeri grubundaki otomobillerde ise ödenecek vergi daha düşük olabiliyor.

Ağrı'da eski model araç sahipleri ne kadar MTV ödeyecek?

2018 yılından önce tescil edilen otomobillerde MTV hesaplaması motor hacmi ve araç yaşına göre yapılıyor.

2027 yılı için hesaplanan örnek yıllık vergi tutarları şöyle:

Motor hacmi1-3 yaş4-6 yaş7-11 yaş
1300 cc ve altı7.350 TL5.127 TL2.862 TL
1301–1600 cc12.805 TL9.601 TL5.567 TL
1601–1800 cc22.634 TL17.678 TL10.413 TL
1801–2000 cc35.665 TL27.458 TL16.137 TL

2018 öncesinde tescil edilen otomobillere ilişkin hesaplama örnekleri. Araçların 2027'deki gerçek yaş grupları dikkate alınmalıdır.

Ağrı'da motosiklet sahipleri 2027'de ne kadar MTV ödeyecek?

Ağrı'da motosiklet kullanan vatandaşların da yeni yılda ödeyecekleri Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarlarında artış bekleniyor.

Yüzde 27,83 artışın uygulanması halinde 1-3 yaş grubundaki motosikletler için tahmini yıllık tutarlar şöyle:

Motor hacmi2026 MTV2027 tahmini MTV
100–250 cc1.069 TL1.367 TL
251–650 cc2.214 TL2.830 TL
651–1200 cc5.719 TL7.311 TL
1201 cc ve üzeri13.876 TL17.738 TL

Bu tutarlar motosikletin yaşına ve motor hacmine göre değişiyor.

Ağrı'da minibüs, kamyonet ve ticari araçların MTV'si ne kadar olacak?

Ağrı'da yolcu taşımacılığı, nakliye, ticaret ve servis hizmetlerinde kullanılan araçlar da 2027 MTV artışından etkilenecek.

Minibüs, panelvan, kamyonet ve otobüslerin vergi tutarları araç türüne, yaşına, motor hacmine, yolcu kapasitesine veya azami ağırlığına göre belirleniyor.

1-6 yaş grubundaki bazı ticari araçlar için örnek hesaplamalar şöyle:

Araç türü2027 tahmini MTV
Minibüs8.788 TL
Panelvan – 1900 cc ve altı11.718 TL
Panelvan – 1901 cc ve üzeri17.738 TL
Otobüs – 25 kişiye kadar22.204 TL
Kamyonet – 1500 kg'a kadar7.878 TL
Kamyonet – 1501–3500 kg15.963 TL

Yüzde 27,83 artış varsayımıyla hesaplanan yıllık tutarlardır. Kesin 2027 tarifesi henüz yayımlanmamıştır.

2027 MTV ödemeleri ne zaman yapılacak?

Motorlu Taşıtlar Vergisi, mevcut uygulamaya göre yılda iki eşit taksit halinde ödeniyor.

İlk taksit ocak ayında, ikinci taksit ise temmuz ayında yatırılıyor.

Bu nedenle 2027 yılında da MTV ödemelerinin ocak ve temmuz aylarında yapılması bekleniyor.

Örneğin yıllık MTV'si 7 bin 350 TL olarak kesinleşen bir araç için iki taksit halinde 3 bin 675'er TL ödeme yapılacak.

Ağrılı araç sahipleri MTV borcunu nereden öğrenebilir?

Ağrı Merkez, Doğubayazıt, Patnos, Eleşkirt, Diyadin, Tutak, Taşlıçay ve Hamur ilçelerinde yaşayan araç sahipleri, MTV borçlarını Gelir İdaresi Başkanlığının dijital hizmetleri üzerinden sorgulayabiliyor.

Vatandaşlar, Gelir İdaresi Başkanlığı Dijital Vergi Dairesi üzerinden araçlarına ait vergi borçlarını öğrenerek ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

MTV ödemeleri ayrıca anlaşmalı bankaların internet ve mobil bankacılık uygulamaları üzerinden de yapılabiliyor.

2027 MTV tutarları kesinleşti mi?

2027 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 27,83 olarak hesaplanmış olsa da bu oranın MTV'ye aynen uygulanıp uygulanmayacağı henüz kesinleşmedi.

Nitekim 2026 yılı için yeniden değerleme oranı yüzde 25,49 olarak belirlenmesine rağmen Motorlu Taşıtlar Vergisi artışı Cumhurbaşkanı kararıyla yüzde 18,95 olarak uygulanmıştı.

Benzer bir kararın 2027 yılı için alınıp alınmayacağı ise önümüzdeki dönemde netleşecek.

Sonuç olarak Ağrı'da araç sahiplerini 2027 yılında daha yüksek MTV ödemeleri bekliyor. Yüzde 27,83'lük artışın uygulanması halinde 1.3 motorlu bazı otomobillerin yıllık vergisi yaklaşık 7 bin 350 TL'ye, 1.6 motorlu bazı otomobillerin vergisi ise 15 bin 375 TL'ye kadar çıkabilecek. Kesin tutarlar resmî tarifenin yayımlanmasıyla belli olacak.

 
Karaköse Haber - Bizi Sosyal Medyada Takip Edin!

Bakmadan Geçme