Ağrı’da ilk kez mediastinal planjuan guatr ameliyatı gerçekleştirildi

Ağrı’da ilk kez mediastinal planjuan guatr ameliyatı gerçekleştirildi
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez mediastinal planjuan guatr ameliyatı yapıldı.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi (AİÇÜ) Tıp Fakültesi öğretim üyeleri tarafından Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk kez mediastinal planjuan guatr ameliyatı yapıldı.

Tıp Fakültesi Dekanı ve Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Fuat Sayır ile Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Tolga Kalaycı ve ameliyat ekibi Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 85 yaşındaki bir hastaya mediastinal planjuan guatr ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdi.

AİÇÜ Rektörü Prof. Dr. Abdulhalik Karabulut, yaptığı açıklamada, Tıp Fakültesi bünyesinde Ağrı’da bir ilk olma özelliği taşıyan mediastinal planjuan guatr ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştiren ameliyat ekibini tebrik ettiğini söyledi.

Tıp Fakültesinin hizmet vermeye başlaması ile birçok cerrahi işlemin artık Ağrı’da yapılmaya başladığına dikkat çeken Prof. Dr. Karabulut, “Amacımız özellikle cerrahi işlem gerektiren operasyonların Ağrı’da sürekli olarak yapılmasını sağlamak. Bunun için de hem yönetim olarak hem de tıp fakültesi personellerimiz ile yoğun bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

Yüksek riskli bir ameliyat olan planjuan mediastinal guatr ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Fuat Sayır, “Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak öncelikle hastalara kaliteli sağlık hizmeti vermeyi ve diğer illere olan hasta sevklerini azaltmayı hedeflemekteyiz. Aynı zamanda bu hedefi fakültemizin tüm birimlerine yaymayı amaçlıyoruz'' diye konuştu.

Doç. Dr. Tolga Kalaycı ise 85 yaşında olan ve solunum sıkıntısı yaşayan hastayı çok riskli olmasına rağmen ameliyata aldıklarını söyledi. Ameliyatı yapılan hastanın en son cerrahi işleminin 20 yıl önce yapıldığını ifade eden Doç. Dr. Kalaycı, “Ameliyat sırasında geçirilmiş cerrahilere bağlı ileri derecede yapışıklık ve mediastene uzanım gösteren tekrarlamış planjuan guatr tespit ettik. Zorlu ve yüksek riskli bir cerrahi işlem olmasına rağmen operasyonu başarılı bir şekilde tamamlayarak kitleyi tamamen çıkardık'' ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2023-09-21-at-01-28-19.jpegwhatsapp-image-2023-09-21-at-09-40-16.jpeg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir